דף הבית » סקרי עצים » אישור כריתת עץ

אישור כריתת עץ

אישור כריתת עץ הוא אישור הכרחי שיש לקבל כאשר רוצים לבצע כריתה או העתקת עץ. על מנת לקבל את האישור מפקיד היערות יש צורך לעמוד בתנאים מסוימים. בישראל אסור לבצע כריתה של עצים בוגרים או עצים אשר נרשמו כמוגנים. בנוסף לעצים יש תפקיד חיוני בשמירה על איזון אקולוגי, אספקת חמצן ותמיכה במגוון הביולוגי. כל אישור צריך לעבור דרך פקיד היערות העירוני / אזורי הרלוונטי. כל אישור עובר בדיקה מקיפה על ידי פקיד היערות כדי לוודא שאף עץ לא נכרת שלא לצורך.

תוכן עניינים

כל עץ בוגר או עץ הרשום כמין מוגן גם אם הוא נטוע בגינה פרטית חייב לקבל אישור. במקרה בו העץ מהווה סכנה בטיחותית לדיירי הבית כריתתו מצריכה אישור רשמי מפקיד יערות. ישנם עצים שנשקלים בכובד ראש לפני ההחלטה המתקבלת מכיוון וקיים בהם ערך היסטורי, אקולוגי או תרבותי. אישור כריתת עץ מסייע בשמירה על המורשת, על הגנה מפני כריתת יערות חסרות הבחנה ועל כריתה שלא לצורך. בכך הוא משמש תפקיד מרכזי בשמירה על סביבה בר קיימא.

 

אישור כריתת עץ הוא מסמך רשמי המאשר את ביצוע הפעולה. כריתת העצים יכולה להיות בתהליך בניה או בשלבי פיתוח שונים. האישור משמש הוכחה חוקית לצורך עמידה בדרישות החוק המקומי והסביבתי. הוא נועד כדי להבטיח שמירה על תקנות הסביבה ולשמור על שלמות הטבע. אישור זה משפר את איכות הסביבה שלנו ומגביר את הסיכוי להתקיימות יערות תקינים לדורות הבאים.

אישור כריתת עץ

טופס אישור כריתת עץ

טופס אישור כריתת עץ הוא הכרחי וישנן סיבות שבגינן אפשר להגיש בקשה לקבלת אישור זה. האישור מתקבל על ידי פקיד היערות והסמכות שלו ניתנה על ידי משרד החקלאות. 

חלק מהסיבות בגינן ניתן לקבל את האישור:

  • סכנה בריאותית
  • סכנה בטיחותית
  • אילנות חולים או מנוונים
  • כריתה לצורכי בנייה / פיתוח בשטח עם צמחיה
  • הכשרה חקלאית

רישיון מפקיד היערות נדרש גם במקרה שבו מעוניינים להעתיק עץ בוגר או אילן מוגן. העתקת עץ היא עקירה של העץ משורשו ונטיעתו במקום אחר שיבטיח את המשך צמיחתו. כדי לקבל את האישור לכריתה יש צורך לעמוד בתנאים שנקבעו בחוק. התנאים הם: עץ בוגר שגובהו הוא לפחות 2 מטרים, וקוטר הגזע שלו בגובה 1.3 מטרים הוא 10 ס״מ לפחות.

 

כריתת עצים ללא אישור היא עבירה פלילית לכן תמיד צריך לוודא שיש אישור כריתת עץ. הדבר הראשון שתצטרכו לעשות הוא להוריד את הטופס מהאתר של קק״ל – בו תמלאו את פרטיכם, מיקום העץ והסיבה לבקשתכם. לאחר מכן תצטרכו להגיש את הטופס לפקיד היערות של הרשות המקומית שלכם. כמובן שיש לצרף לטופס הבקשה אישור תשלום אגרה ואישור על בעלות הנכס.

 

פקיד היערות יבחן את הבקשה וישנם פעמים שהוא גם מבקר כדי לראות את העץ. אם בקשתכם מוצדקת הבקשה תאושר. פקידי היערות לרוב לא קטנוניים, במיוחד אם תתחייבו לשתול עצים אחרים במקום העץ שברצונכם לכרות. במקרה כזה כנראה שלא תהיה בעיה, בקשתכם תאושר והאישור יתקבל במיידי. לאחר קבלת אישור כריתת עץ, תוכלו ליצור קשר עם כורת עצים מוסמך ומקצועי כדי שיבצע את העבודה. במידה ותצרו קשר עם בעל המקצוע לפני קבלת האישור, הוא לא יסכים להתחיל בעבודה. במיוחד לפני שראה את האישור הרשמי לכריתה ובדק שהוא אכן תואם לבקשות.

טופס אישור כריתת עץ

כריתת עץ ללא אישור

כריתת עץ ללא אישור מהווה עבירה פלילית גם לכורת העץ שהסכים לבצע את העבודה וגם למבקש העבודה. חל איסור על כריתת עצים בישראל ובמידה וביצעתם כריתה ללא אישור אתם חשופים לעונש. העונש על כריתת עץ בוגר הוא כחצי שנת מאסר או קנס של 15,000 ש״ח. גיזום עצים מסיבי נחשב גם לכריתה והוא אסור ללא קבלת אישור מפקיד היערות. במידה ואינכם יודעים אם ניתן לקבל אישור או לא, תוכלו להיעזר במומחה בתחום כמו אגרונום.

כריתה מהווה מונח רחב מאוד וכוללת בתוכו את ההגדרה הבאה:

"חיתוך הגזע המרכזי של אילן מוגן או עץ בוגר. בלא הותרת בדים, וכן כל פעולה הגורמת או העלולה לגרום למותו של אילן. בין אם מוגן או עץ בוגר, לרבות ריסוס, הרעלה, הסרת קליפת העץ, שריפת העץ, חיתוך שורשיו או בנייה. בתוך תחום קוטר צמרתו או עקירה, למעט עקירה במהלך העתקה". 

לכן חשוב לשים לב למתבצע ולא לעשות מעשים שלאחר מכן נצטער עליהם. מכיוון ולא חשבנו שצריך אישור כריתה.

כריתת עץ ללא אישור לא כדאית ואפילו נחשבת לפלילית. אנו תמיד נמליץ לכם להתייעץ ולבצע את הדברים על פי החוק. אל תנסו לבצע כריתה בעצמכם ותמיד הזמינו בעל מקצוע שיודע במה מדובר. שידע לתת לכם את כל ההסברים. תוכלו להיעזר גם באגרונום שיקל עליכם. הוא ילווה אתכם בתהליך של הגשת אישור, ויתן לכם את הכלים לתהליך קל יותר.

כריתת עץ ללא אישור

אישור כריתת עץ משרד החקלאות

אישור כריתת עץ משרד החקלאות מתקבל על ידי פקיד היערות. ישנם מספר מסלולי בקשה שניתן להגיש כדי לקבל את הרישיון לביצוע העבודה. בכל מסלול יש הנחיות להגשת תכנית וקבלת רישיון לכריתה או העתקה. בכל מסלול קיים הסבר עבור כל אחד בהתאם לנדרש. ישנם מסלולים לבקשת כריתה או העתקה שקשורה לבנייה וישנם מסלולים ללא קשר לבנייה. כל אחד בוחר במסלול אשר מתאים בדיוק לצרכיו ובהתאם לאישור ומיקום העץ המיועד לכריתה.

 

פקיד היערות של כל רשות עובד תחת משרד החקלאות. לכן כל אישור / רישיון שמוגש, מגיע גם עם אישור ממשרד החקלאות. כך כאשר תקבלו את ההיתר הוא יהיה משני גורמים חשובים, פקיד היערות ומשרד החקלאות. כל כורת עצים מוסמך ירצה לראות את האישור לפני ביצוע העבודה. חשוב לעבוד על פי הכללים ולבצע את הנדרש כדי לקבל אישור לכריתה. אל תהססו ליצור איתנו קשר כדי לקבל עזרה בתהליך. אנו נשמח ללוות אתכם ולתת לכם את כל הכלים הדרושים.