דף הבית » מזחים

מזחים

מז"ח – מונע זרימה חוזרת

מז"ח מה זה?

מהו אירוע זרימה חוזרת?

אירוע זרימה חוזרת הוא מצב שיכול להיגרם מהמון גורמים, ביניהם שאיבה חזקה לכיוון אחד בתוך מערכת המים העירונית, במצב זה כל המים ישאבו לכיוון אחד כולל מה שנמצא בתוך המערכות של עסקים בדרך

שאיבה זו, יכולה להיגרם גם מפיצוץ גדול בצנרת המים, מהפסקת חשמל של המשאבות להגברת לחץ העירוניות או תקלה במשאבות.

בכל אחד מהמקרים הללו, צנרת המים שלנו בזמן האירוע הופכת להיות כמו קש חזק שיונק את כל המים והחומרים המחוברים ישירות למערכת המים ישירות לקו אספקת המים העירונים שלנו, ובזמן חזרה לשגרה לאחר תיקון האירוע, כל המים המזוהמים נכנסים לבתי המגורים או לעסקים הסמוכים למקרה זה.

מדוע  היום מקפידים יותר על התקנת מז"ח?

משרד הבריאות דורש התקנת של אביזר למניעה חוזרת מכיוון שהיום הסכנה מאירועי זרימה חוזרת גדלה יותר ויותר, ככל שאנחנו מתפתחים והופכים לחברה מודרנית ומתפתחת בקצב שיא, גדלים האזורים אשר מסכנים את מי השתייה שלנו, למשל:  תעשייה, מפעלים, מתקני טיהור שפכים ועוד המון דוגמאות אחרות למקומות בהם יש שימוש במים שפירים בתוך תהליכי הייצור שלהם. בחלק ממפעלים אלו ישנם חומרים שיכולים לזהם מיליוני ליטרים של מים ועם מעט מאוד כמות חומר.

לכן, עלה הצורך באביזר שימנע זאת, ולא ידרוש מאיתנו סגירת  וניקוי קווים שלמים של מים, בזבוז כמויות ענק של מים וייתכן שגם יפגע באנשים שיספיקו לשתות מהמים המזוהמים עד שיעלו על התופעה.

מזחים

המז"חים והתקן שבא אתו(ת"י 4426), הגיע אלינו מארה"ב.

משרד הבריאות הישראלי משתדל להיצמד כמה שיותר לתקן ואפילו להחמירו. לאחר מקרים רבים בארץ ובחו"ל בהם מפעלים ותעשיות אשר משתמשות במים או חומרים מזהמים כאלו ואחרים החלו להגיע תלונות  מאנשים על איכות מים ירודה/עכירות גבוהה/ טעם מוזר/ קצף ועוד), לאחר חקירה אפידמיולוגית מצאו את הגורם(זרימה חוזרת) ומשם נולדו המז"חים, שבאו למנוע ממצב זה לקרות.

בזמן זרימה חוזרת הצנרת שלנו הופכת להיות כמו קש לשתייה, היא שואבת לתוכה את כל מה שהיא מחוברת אליה באופן ישיר, ולכן אל-חוזר, מונע ממנה לעשות כך. 

אם זאת, המז"ח איננו סתם אל-חוזר פשוט, אלא אל-חוזר כפול, ולחלקם יש גם מכלול התראה מיוחד שיודע להתריע באופן יום יומי במידה וקיימת תקלה, במקומות שעובדים עם חומרים מזהמים מאוד, נדרש מז"ח מסוג זה.

על חברת רוזנברג איכות חיים בתחום המז"חים:

חברת רוזנברג איכות חיים הוקמה ב – 1996 ומאז פעילה בתחום המז”חים והאגרונומיה.

לחברה מאגר לקוחות איכותיים מהגדולים במשק כמו רכבת ישראל, רשות שדות התעופה, בתי חולים, בתי אבות (נווה גיל הזהב, נווה עמית, נאות התיכון ועוד רבים), המרכז הבינתחומי הרצליה, מלונות (אורכידיאה אילת, דן פנורמה אילת, מרינה תל אביב, אורכידיאה תל אביב ועוד), קאנטרי קלאבים ובריכות שחייה (מרכז הספורט רמת אפעל, קאנטרי סביון, קאנטרי אריאל, בריכת גורדון תל אביב ועוד רבים אחרים). כמו כן, אנו בודקים מוסכים מסעדות ועסקים קטנים למיניהם.
אנו בודקים למעלה מ – 1500 מז”חים בשנה על ידי בודקים מוסמכים הנמצאים בחברה.

החברה עובדת צמוד לנהלי משרד הבריאות ולפי פרוטוקול משרד הבריאות. אנו מכירים את כל החוקים והתקנות ופועלים כדי שהלקוח ייהנה מהשירות הכי מקצועי מהיר וזול וכמובן שהציבור ייהנה ממים נקיים ללא חומרים מזיקים.

בנוסף החברה מציעה עוד מגוון שירותים, ביניהם ביצוע סקרי עצים, חיטוי מאגרי מים, וגם מכירה של מוצרים לפרטיים ו/או עסקים, ביניהם משאבת דישון תפן וגם ברז דיגום.

דרישות מזחים

איפה נדרש להתקין מז"ח?

בכל מערכת מי שתייה שיש בה חיבור למערכת שאיננה לשתייה, יש דרישה  להתקנת מז"ח.

מי נדרש בהתקנת מז"ח(עסקים או פרטיים)?

משרד הבריאות יצר רשימה של מקומות  הנדרשים בהתקנת מז"ח, אך יכולים להיות עוד סוגי עסקים או בתים פרטיים הנדרשים במז"ח גם כן. הרשימה עצמה איננה מפורסמת לציבור הרחב, וכל עסק שמגיע להוציא רישיון עסק מקבל דרישה למז"ח לפי אופי העסק שלו.

על-פי התקנות חובה על  בעל עסק המשתמש במערכת המים להתקין מז"ח בראש מערכת המים  ובנקודות נבחרות אחרות, ולבדוק את תקינותו אחת לשנה ע"י בודק מוסמך שהוסמך ע"י משרד הבריאות.

בתים פרטיים ומשותפים:

 • מערכות כיבוי אש ומערכות דישון בחצר, במרפסת או בבית.

האחריות על התקנת המז"ח ניתנת לוועד הבית במערכת כיבוי אש ובגינון השייך לבניין כולו ועל הדייר כאשר הוא משתמש במערכת דישון פרטית בביתו.

בעסקים:

 • עסק אשר נדרש ברישוי כמפורט בתוספת לתקנות בריאות העם.
 • מעבדה.
 • משק חקלאי שהשקיה בו נעשית במערכת שבה מתקן המיועד להחדרת חומרים לתוך מערכת המים או שנעשה בו ערבוב של מים ושל חומרי הדברה.
 • לול או רפת

התקנות אוסרות על ספק מים לספק מים לבעל עסק שלא התקין מז"ח או לא בדק אותו במועד, ואפילו מתירות לספק רשות להתקין או לבדוק את המז"ח במקום בעל העסק  ולחייבו בתשלום.

דוגמאות לעסקים היכולים להידרש במז"ח לפי קבוצות:

 • קבוצה 1 – בריאות, רוקחות, קוסמטיקה.
 • קבוצה 2 – דלק ואנרגיה.
 • קבוצה 3 – חקלאות, בעלי חיים.
 • קבוצה 4 – מזון.
 • קבוצה 5 – מים ופסולת.
 • קבוצה 8 – רכב ותעבורה.
 • קבוצה 10 – תעשייה, מלאכה, כימיה ומחצבים.

דוגמא למערכות  היכולות להידרש במז"ח:

 • חקלאות וגינון.
 • נופש ונוי.
 • כיבוי אש (כ"א).
 • מערכות קבועות במבנים.

מזח מים

מהם סוגי המז"חים הקיימים?

מז"ח יש שלושה סוגים והם אל”מ, חכ”כ ושוט”ק.

החובה להתקנת מז”ח הוגדרה לעסקים המפורטים בתקנות בריאות העם ובעיקר איזה סוג נדרש להתקין ואיכן.

מז"ח אל"מ( מונע זרימה חוזר בעל אזור לחץ מופחת) – מז"ח זה הוא המחמיר ביותר מכל שלושת סוגי המז"חים וזאת מכיוון שיש לו מערכת התראה יום יומית, בנוסף לשני האל-חוזרים שלו, ובמידה ותהיינה תקלה הוא יתחיל לטפטף ויתריע לבעל העסק שהוא צריך לתקנו כי יכול בתאוריה לחזור מים אחורה(למרות שהסיכוי קטן מאוד שזה יקרה. בנוסף, מז"ח זה מפסיד 3/4 BAR וזאת  מעצם היותו על הקו, יש לקחת זאת בחשבון.

מז"ח מסוג חכ"כ( מונע זרימה חוזרת מסוג חד כיווני כפול) – למז"ח זה ישנם שני אל-חוזרים ואין לו מערכת התראה, ולכן אי אפשר להתקינו בכל מקום כמו את המז"ח אל"מ. למרות זאת, במידה ואפשר לפי התקנות להתקינו, עדיף ומומלץ לעשות זאת, ימנע הרבה בעיות בעתיד.

שוט"ק (שובר וואקום טעון קפיץ) – הוא אביזר זול יחסית, שניתן להתקין בשיא גובה המערכת, לא מתאים לכל מקום ולא נוח להתקנה, לכן בארץ בקושי תמצאו כאלו.  השוט"ק בנוי מאל-חוזר אחד ושסתום אוויר שמכניס אוויר בזמן זרימה חוזרת כדי למנוע וואקום במערכת.

מה ההבדל בין מז"ח מסוג אל"מ למז"ח מסוג חכ"כ?

מזח אל"מ

מזח חכ"כ

שאלות נפוצות על מזחים

המז"ח אל"מ מטפטף, מה לעשות?

כאשר מז"ח מסוג אל"מ מטפטף יש אפשרות  לבצע שטיפה, את השטיפה אפשר לבצע בטלפון מול איש מקצוע מטעמנו.

פעולה זו לא דורשת ניסיון או ידע והיא לוקחת 2 דקות לכל היותר.

במידה ושטיפה לא עזרה נדרש לבצע טיפול וניקוי למז"ח ברוב המקרים טיפול כזה שכולל החלפת אטמים וניקוי מחלודות ולכלוכים פותר את רוב הבעיות.

במקרים יותר נדירים, כאשר זיהינו בזמן הטיפול   שיש חלק פנימי בתוך המז"ח שנפגע, בדרך כלל מחדירה של עצם זר לתוך המז"ח, יש צורך להחליף חלקים.

מה ההבדל בי סוגי המז"חים שקיימים בשוק?

כל סוגי המז"חים בשוק הם אבזרים זהים לחלוטין שנראים פשוט שונה.  כמו שיש אפל וסמסונג, ששניהם חברות של פאלפונים שעושים פחות או יותר את אותן פעולות, גם למז"חים יש חברות שונות, ההבדל הוא שבמז"חים הפעולה שלהם היא זהה, רק הצורה שבא הם בנויים שונה.

המז"ח היום קיימים בקטרים שונים שמתחיל ב1/2 צול ומגיעים עד 10 צול ומעלה.

מזחים מומלצים

אז למרות שכתבנו שכל המז"חים עושים את אותה פעולה בדיוק, היצרן והיבואן שלהם בארץ ובחול עושים את ההבדל הגדול.

יבואן רציני יותר מחזיק יותר חלקי החלפה, אחרים פחות, בנוסף כל מתקין מז"חים עובד ומקבל מחיר מיבואן אחר ועובד עם מה שיותר נוח וזול לו. מכיוון שאנו מעבדה לתיקון מז"חים שמחזיקה חלקים לכל סוגי המז"חים חדשים ומחודשים, אנו פחות מושפעים מזה.

כרגע המז"ח המומלץ שלנו בקטרים 3-10 צול הוא המז"ח של חברת וילקינס ארה"ב. ובקטרים היותר נמוכים, של חברת א.ר.י כפר חרוב הישראלית שיצרו מז"ח ראשון ישראלי מעולה ונוח מאוד לעבודה, כמו כן, הם גם מחזיקים חלקים בשפע וזאת מכיוון שהם היצרן והיבואן ביחד.

מזח מים מחיר

מה המחיר לבדיקת מז"חים ומה הוא כולל?

מחיר הבדיקה בארץ היום נא בין 200 ל-300 ₪ ומע"מ לבדיקה בודדת, המחיר תלוי במיקום העסק ביחס לבודק המז"חים(במקרים מסויימים), ובעיקר בכמות המז"חים הנמצאים אצל לקוח אחד.

*חשוב לשים לב שאותו אדם שמגיע לבדוק את המז"חים, יכול לתת פתרון ולתקן במידה ואינו תקין.

המחיר כולל התקנה

מחיר התקנת מז"ח שונה מאוד בין קטרים המז"חים.

 • מז"ח 3/4 עד 1 צול יכול לעלות בין 1000-1800 ₪ ומע"מ.
 • מז"ח 1/1/2 עד 2 צול יכול לעלות בין 2,000- 3,500 ₪ ומע"מ.
 • מז"ח 3 צול יכול לעלות בין 4,500 – 5,500 ₪ ומע"מ.
 • מז"ח 4 צול יכול לעלות בין 5,000 – 6,500 ₪ ומע"מ.

מז"חים גדולים יותר דורשים התקנה מורכבת יותר והיא נקודתית לסוג ההתקנה.

כל המחירים תלוי בכמה גורמים כמו מיקום ההתקנה, החלקים הדרושים להתקנה, היכולות המקצועיות להתקנה וסוג האביזר אותו אנו נדרשים ורוצים להתקין.

יש לשים לב שכל התקנת מז"ח חייבת להתבצע ע"י מתקין מז"חים מוסמך עם תעודת של משרד הבריאות, ולאחר ההתקנה תינתן אישור על התקנת מז"ח תקנית.

 

בדיקת מזח

מה המחיר לטיפול / תיקון מז"ח ?

מחיר טיפול למז"חים זז מאוד בשוק, טווח המחירים כרגע הוא:

 • טיפול במז"ח 3/4 עד 1 צול יכול לעלות בין 200-400 ₪ ומע"מ .
 • טיפול במז"ח 1/1/2 עד 2 צול יכול לעלות בין 350-450 ₪ ומע"מ.
 • טיפול במז"ח 3 צול יכול לעלות בין 650-850 ₪ ומע"מ.
 • טיפול במז"ח 4 צול יכול לעלות בין 700-900 ₪ ומע"מ.

*חשוב לקבל המלצות בנוגע לאיש המקצוע אותו אתם מזמינים לבדיקת מזח ולתיקון המז"ח שלכם, הרבה טכנאים היום עושים "קומבינות" על מנת להקל על עבודתם, דבר זה יכול לגרום לנזק כלכלי עתידי לכם.

זה מה שהלקוחות שלנו חושבים עלינו:
אמיר מורדכי
אמיר מורדכי
לפני 9 חודשים
קרא עוד
גיל וחן מקצוענים ותענוג לעבוד איתם ביצעו לי במספר פרויקטים התקנות מזח ואישור לוועדה.. מערכות השקיה ופיתוח.. ייעוץ הגנת הצומח..
אבי קורן
אבי קורן
13.05.2021
קרא עוד
מיקצועיות ללא פשרות. פתרון בעיות טכניות ואגרונומיות ברמה שלא הכרתי עד כה. הבנאדם חי ואוהב את מה שהוא עושה. אהבנו
ירון מלך
ירון מלך
לפני כ 7 חודשים
קרא עוד
בדיקה אגרונומית ליציבות ובריאות עצים ותיקים בחצר. שירות מהיר ואיכותי.
דניאל מליקר
דניאל מליקר
לפני כשנה
קרא עוד
השירות היה מצויין והמחיר היה הוגן ממליץ בחום לכולם
‏יבגני שטיינברג‏
‏יבגני שטיינברג‏
14.05.2021
קרא עוד
חברה מקצועית עם עובדים רציניים, עומדים בזמנים, מצוינים בפתרון בעיות טכניות ואגרונומיות 🙂🙂. מומלצים מאוד!
הקודם
הבא
אנחנו כאן לתת שירות מעולה ומקצועי, עם ניסיון רב במוסדות ציבוריים ופרטיים. השאירו פרטים או התקשרו עכשיו!