הכל על בדיקת “יציבות עצים וענפים”

להלן כל המידע הרלוונטי לצורך ביצוע מוצלח של בדיקה שנתית של עצים במוסדות חינוך והבנת נושא הטיפול בעצים במוס”ח . הבדיקה מבוצעת מכוח הדרישה בחוזר המנכ”ל , רשימת הבדיקות השנתיות . אבל היא גם נידרשת על ידי בתי המשפט בישראל על מנת להראות כי העצים נבדקים ליציבות ובטיחות אחת לשנה . היום נידרש למעשה כל עסק כמו קאנטרי קלאב או פארק בבדיקה שנתית כזאת . לא רק מוס”ח . אפילו רחובות בראשויות מקומיות נבדקים אחת לשנה ע”י אגרונום .  עצים הם דבר חיוני לתהליך הלמידה . כמו חשמל . אבל יכולים גם להיות מסוכנים . לכן כדי שלא נוותר עליהם אלה נילמד לחיות איתם באהבה והרמוניה עלינו לדעת למה הם זקוקים . ולמה אנו זקוקים מהם . כדי שנוכל לדרוש מהם מצד אחד למלא את הנידרש על ידנו , ונוכל לדרוש מאיתנו למלא את צרכיהם .  

מתי ?

חודשיים שלושה לפני החופש הגדול . כדי שנוכל להשלים את כל הנידרש הצעות מחיר וכ”ו ולבצע את תיקון הליקויים ( גיזומים , כריתות )  במהלך החופש הגדול כשהתלמידים בחופשה .

מי רשאי לבצע בדיקה כזאת  ?

אגרונום . בוגר פקולטה לחקלאות . שהתמחה בעצים . ( מדעי הצמח , הורטיקלטורה ) . ושעיסוקו עצים . בישראל הפקולטה לחקלאות ברחובות של האונ’ העברית היא המעניקה תואר אגרונום . אבל גם תואר מחו”ל ממוסד אקדמי חקלאי מקביל בהתמחות עצים מקובל .

מה צריך לדרוש מהאגרונום  להציג ?

דיפלומה . בוגר הפקולטה לחקלאות . עם ההתמחות . או בוגר מוסד חקלאי אקדמאי אחר . בהתמחות תואמת . וניסיון מקצועי  .

איך מוצאים אגרונומים כאלו ?

באינטרנט . מפה לפה . מחברים . באתר של משרד החקלאות .

מה אמור לספק האגרונום לאחר הבדיקה ?

אישור בטיחות אגרונומי בו הוא מצהיר שהיה באתר . בדק .  ומאשר שימוש בטוח בו .

או סקר ליקויים . בו הוא מצהיר שבדק . מצא ליקויים . והוא מבקש לתקן הליקויים . או גם וגם . האגרונום הוא שאמור להנחות את הגוזמים לביצוע לשביעות רצונו . הוא שמאשר המוס”ח לבטיחות העצים . הוא שיעמוד אח”כ בבית המשפט ויסביר למה קרה מה שקרה .

מי רשאי לתקן את הליקויים שמצא האגרונום ? 

גוזם בעל ניסיון וידע לכך . לא כל גנן בעל משור . גוזם שנושא עימו מסמכים בני תוקף .

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך ..